Regeneracja ciepła pozwala na znaczne podniesienie sprawności termicznej obiegów porównawczych i rzeczywistych elektrowni kondensacyjnych i powiększenie wskaźnika skojarzenia w elektrociepłowniach.Regeneracja dokonywana jest za pomocą tzw.wymienników regeneracyjnych, będących tradycyjnymi wymiennikami ciepła. Rozbudowa układu regeneracyjnego wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi (wymienniki, rurociągi, armatura), a liczba wymienników określana jest na drodze zaawansowanych analiz ekonomicznych. Regeneracja ciepła jest podstawowym sposobem karnotyzacji obiegu termodynamicznegoŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Regeneracja_ciepła
Często dużo ciepła umyka z domu poprzez stare i nieszczelne okna, ale nieszczelność to tylko jeden problem.
Rekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła.
Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów: z czynnikiem pośrednim (np.
glikol albo freon): z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła, z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator.