kierownika budowy oraz wykonania przez geodetę pomiarów po wykonawczych budynku.
Dopiero po tych ostatnich dokumentach można uznać budowę za zakończoną i wystąpić o zarejestrowanie jej jako budynek użytkowy. Zakończenie budowy to prawdopodobnie ostatnia wizyta geodety na terenie danej nieruchomości, jednak czasami zdarza się np.
podział nieruchomości lub potrzeba jej przebudowania i wtedy również trzeba skorzystać z pomocy geodety, ponieważ wymaga tego prawo i tylko geodeta może dopełnić niektórych formalności związanych z tymi sprawami.Pierwsza wizyta geodety odbywa się jeszcze przez otrzymaniem pozwolenia na inwestycję oraz pozwolenia na budowę.
Wstępne rozeznanie i przygotowanie wstępnych mapek sytuacyjno-wysokościowych jest niezbędne do udzielenia przez urząd pozwolenia na inwestycję na danym terenie. Dopiero po złożeniu wniosku o zezwolenie na inwestycję budowlaną można zacząć sporządzać projekt wykonawczy oraz inne potrzebne dokumenty, aby otrzymać zezwolenie na budowę oraz zacząć dziennik budowy.Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych.
Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu.
wyłączenie gruntów leśnych pod uprawę rolną czy też powierzchni drzewostanów ochronnych, wyznaczanie zrębów, zalesień, powierzchni szkółek leśnych itp.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna.