rekuperacja gdańsk

Poprawa działania ogrzewania z pewnością przyniesie spore oszczędności, jedną z dobrych opcji jest .

Co trzeba wiedzieć o grzaniu?

Czym jest proces rekuperacji?

Rekuperacja (rekuperacja ciepła) (łac. recuperatio) - w przemyśle (np.

metalurgicznym) odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania.

Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami). W przypadku pieca martenowskiego rekuperator ma postać komory z odpowiednio ukształtowanymi kanałami, gdzie gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu.
W klasycznej konstrukcji spaliny z pieca oraz powietrze wlotowe przepływało przez kanały. Spaliny nagrzewały ścianki kanału.
Po pewnym czasie przełączano bieg spalin i powietrza wlotowego, kanałami którymi dotychczas płynęły spaliny po przełączeniu płynie powietrze, a spaliny płynąc przez drugi kanał nagrzewają jego ścianki.
Po nagrzaniu ścianek tam gdzie płyną spaliny znowu przełączano obieg spalin i powietrza.

Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wyższej temperatury w komorze roboczej. W samochodach i innych pojazdach spalinowych ciepło spalin stosuje się często do ogrzewania powietrza koniecznego w procesie spalania paliwa w silniku. W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz.

Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda.

Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj.

wymiennik krzyżowy.

W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych.

Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja

Nowe budownictwo

rekuperacja gdańsk Nie ma jednego i dobrego sposobu budowania oszczędnego domu, a to ze względu na dużą ilość nowoczesnych rozwiązań, które wymagają odmiennych parametrów budynku.
Oczywiście większość z nich wymaga bardzo dobrej izolacji, co w sumie jest tak naprawdę podstawą w modernizacji cieplnej starszych budynków. Nowe budownictwo zmierza coraz bardziej w stronę zerowej konsumpcji energii dla uzyskania ciepła, co za tym idzie takie domy są bardzo oszczędne.

Koszty są sporo wyższe od standardowego budownictwa, ale jednak z uwagi na całe przyszłe lata mieszkania, warto zainwestować, aby później nie płacić ogromnych rachunków za węgiel czy gaz.

Rekuperator w Wikipedii

ekuperator ? urządzenie stosowane w systemach wentylacyjnych, które umożliwia rekuperację (odzyskiwanie) ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Rekuperator jest wymiennikiem ciepła.

Do przekazania ciepła z wydmuchiwanego powietrza do nadmuchiwanego stosuje się różne konstrukcje rekuperatorów: z czynnikiem pośrednim (np.

glikol albo freon): z obiegiem samoczynnym w tym rurka ciepła, z obiegiem wymuszonym także pompy ciepła rekuperatory przekazujące ciepło przez przegrodę płytową: krzyżowe - Powietrze przepływa przez ustawione do siebie prostopadle kanały.

W jednym przepływa ciepłe powietrze wywiewane z zew. ogrzewając rząd kanałów z powietrzem z zewnętrza.

Sprawność tego typu rekuperatora waha się od 50-70% odzysku ciepła, stosując jednak dwa wymienniki-szeregowo osiągnąć można sprawność do 90% przeciwprądowe - Kanały powietrza ustawione są równolegle przez co strumień powietrza zimnego skierowany jest w przeciwnym kierunku do ciepłego.

Sprawność tego typu rekuperatorów sięga nawet do 95% odzysku ciepła (przy stosowaniu wymienników przeciwprądowych o spiralnym kształcie kanałów) W niektórych instalacjach wentylacyjnych rekuperatory zastępuje się regeneratorami, zmieniającymi styczność z powietrzem wydmuchiwanym i wdmuchiwanym (np. wymienniki obrotowe). Dzięki temu uzyskuje się również możliwość odzyskiwania pary wodnej. Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza. Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator
.
Dodane: 28-09-2016 11:43

Tagi: usługi dom gdańsk ogrzewanie rekuperacja

Widok do druku:

rekuperacja gdańsk