Dzieje się tak wówczas, gdy właściciele psów mieszkają w dużych blokach, źle przystosowanych do potrzeb psów.
Dlatego zwykle dowiadują się oni, w jakich miejscach będą mogli spokojnie spacerować ze swoimi psami i bawić się z nimi w sposób bardzo wesoły bez obaw o reakcje ze strony otoczenia. Takie miejsca mogą znajdować się na przykład w parkach lub w różnych ośrodkach tworzonych z myślą o psach.W takich ośrodkach nawet najbardziej niesforne psy będą mogły spożytkować swoją energię podczas swobodnej zabawy, a potem spokojnie zachowywać się w mieszkaniu swoich właścicieli.
Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie psy pragną pewnej swobody i potrzebują od czasu do czasu pobiegać.
Pseudohodowla ? niezarejestrowana hodowla nierasowych, nierodowodowych zwierząt domowych, nieposiadająca uprawnień hodowlanych.
Hodowle tego typu prowadzone są zarówno przez osoby niezrzeszone w żadnym związku kynologicznym bądź (w przypadku hodowli kotów) związku felinologicznym, jak i występują przypadki łamania etyki hodowcy przez członków zrzeszonych np.
w ZKwP i prowadzących hodowlę rodowodowych psów1.
Pseudohodowle funkcjonują dla zysku finansowego2 i rozmnażane są w nich psy i koty w typie "modnych", popularnych ras. Termin pseudohodowla został ukuty w środowisku miłośników psów rasowych i zarejestrowanych hodowców na określenie osób, które masowo rozmnażają nierasowe zwierzęta dla zysku.
Popularny jest głównie wśród kynologów, osób pracujących w schroniskach dla zwierząt.