Płytka dywanowa ? tkanina dekoracyjna o kształcie kwadratowym, układana na podłodze, stosowana najczęściej w pomieszczeniach biurowych i komercyjnych.Płytki dywanowe posiadają warstwę spodnią wykonaną z materiałów bitumicznych lub PCV.Warstwa wierzchnia najczęściej wykonana jest metodą tuftingu lub igłowania, a użyte surowce to poliamidy, polipropylen, wełna, poliestry lub ich mieszanki. Korzyści Płytki dywanowe montuje się przy pomocy tzw. żelu antypoślizgowego, co pozwala wymieniać pojedyncze zniszczone płytki na nowe. W razie użycia kleju (co jednak nie pozwoli na łatwą wymianę płytki), powinien to być klej mocniejszy niż w przypadku wykładziny w rolce, ze względu na możliwość odklejania się brzegów kwadratów. Do zalet płytek dywanowych zaliczyć można mniejszą ilość odpadów (ok. 5%) w porównaniu do wykładziny z rolki (średnio ok.20%), łatwość transportu między piętrami w stosunku do kilkumetrowej rolki wykładziny, a także znacznie mniejszą wagę: karton kwadratów płytki 50×50 cm zawierający do 5 m? płytek waży zaledwie 25 kg, zaś rolka wykładziny o szerokości 400 cm może ważyć nawet 300 kg.Do montażu płytek nie potrzeba też całkowicie wynosić mebli z pomieszczenia i przechowywać ich w drugim miejscu ? co jest konieczne w wypadku montażu wykładziny w rolce.Płytki dywanowe są też bardziej odpowiednie do montowania na podwyższanych podłogach, kryjących przewody elektryczne i komputerowe.
Płytki dywanowe zachowują swój kształt dzięki warstwie włókna szklanego.Duże znaczenie mają również certyfikaty niepalności - wykładziny w rolkach posiadają zwykle klasę reakcji na ogień Cfl-S1, która jest niewystarczająca przy obecnych europejskich normach przeciwpożarowych dla większości budynków użyteczności publicznej.Płytki dywanowe z kolei posiadają certyfikat Bfl-S1 - o stopień wyższy - i wykazują lepszą ochronę w przypadku pożaru.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82ytka_dywanowaChociaż zazwyczaj na większą skalę zleceniodawca decyduje się na skorzystanie z usług specjalisty, istnieją również możliwości samodzielnego układania wykładzin.Jak przystąpić do układania wykładzin
Wśród przeróżnych materiałów stosowanych nie tylko w domowych pomieszczeniach, ale mających także zastosowanie na przykład w urzędach czy sklepach znajduje się wiele rodzajów linoleum.Z pewnością linoleum jest o wiele prostszą do ułożenia wykładziną niż na przykład wykładzina podłogowa, to jednak mogą nastąpić komplikacje w tworzeniu takiej podłogi bez odpowiedniego przygotowania.
Dlatego też przed przystąpieniem do kładzenia wykładzin warto przejrzeć internetowe poradniki na ten temat lub zasięgnąć porady fachowca.Gdzie przydatne są podłogi z linoleum?
linocut Chociaż najbardziej popularne w ostatnich latach są podłogi stworzone z łatwych do układania paneli lub podobnych tworzyw, istnieje jednak wiele miejsc, w których to linoleum jest najczęściej wybieraną nawierzchnią idealną do podłóg. Przede wszystkim do takich miejsc należą pomieszczenia, w których należy zachować czystość, ale może okazać się to trudne w związku z ciągłym narażeniem podłogi na przeróżne czynniki brudzące. Samo kładzenie linoleum jest dość proste, wobec czego takie nawierzchnie można często zmieniać. Wobec tego linoleum ma zastosowanie jako podłoga w szczególności w tych miejscach, gdzie przebywa wiele osób, na przykład w szpitalach czy urzędach..