Odpowiedzialność ponoszona przez jeden podmiot za szkodę doznaną przez drugi podmiot stanowi podstawę do roszczenia o odszkodowanie.Odpowiedzialność odszkodowawcza jest odpowiedzialnością cywilną wynikającą z powstania szkody na skutek zachowania polegającego na zaniechaniu bądź działaniu naruszającym obowiązujące przepisy. Wyróżnia się dwa rodzaje odpowiedzialności odszkodowawczej: odpowiedzialność deliktowa ? będąca następstwem zachowań sprzecznych z prawem oraz z zasadami życia społecznego (np.
Sędzia ? funkcjonariusz publiczny uprawniony do orzekania w sprawach należących do właściwości sądów i trybunałów, na zasadach niezawisłości i bezstronności. Tym samym słowem określa się zarówno mężczyzn jak i kobiety wykonujące ten zawód, aczkolwiek w przypadku kobiet stosuje się odmianę żeńską (ta sędzia, tej sędzi).
Dzięki środkom z odszkodowania można bowiem na przykład korzystać z prywatnej rehabilitacji i tak dalej.
Jak starać się o odszkodowanie? Przede wszystkim konieczne jest uzupełnienie całej masy różnego rodzaju dokumentów.Tylko odpowiednie udokumentowanie powstałej szkody może stanowić o przyznaniu odszkodowania poszkodowanemu.
W przypadku, gdy nie uda nam się zgromadzić wszystkich potrzebnych orzeczeń lub minie termin, w którym można ubiegać się o pieniądze, sprawy się bardzo komplikują i trudno uzyskać odszkodowanie..